Probleme create de un comportament iresponsabil

[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1236: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
ForumAllInfo
Ocupaţia:

Probleme create de un comportament iresponsabil

Mesajde ForumAllInfo » Dum Oct 16, 2016 12:49 am

Pilotul Vio Ludusan: "Incerc sa nu postez probleme personale pe Facebook, mai ales pe Ro Spotters, dar aseara am avut un incident care m-a afectat intr-un mod negativ si are de a face 100% cu aviatia.
Aseara, in timp ce aterizam in Igloolik, Nunvaut, pista 15, pe la ora 21:33 locala, am fost lovit in ochiul stang de o lumina LASER extrem de puternica. La acel moment pilotam avionul "manual" (adica fara pilot automat) si eram cam la 150m de sol.
Dupa cum va imaginati, a fost un moment critic din punct de vedere a concentratiei si focus. Acea lumina, asa de puternica a fost incat a trebuit sa-mi plec capul, adica sa-mi iau privirea de pe pista pentru 2 - 3 secunde. Noroc ca avem "synthetic vision" pe sistemul G1000 asa ca nu a fost nici o problema sa mentin avionul in parametri de zbor. Daca nu as fi putut, as fi da comanda co-pilotului sau as fi executat un Go-Around.
Ca urmare, am ajuns aseara la spital, pentru a avea un control medical la ochi, si pot spune ca nu am fost afectat asa de rau. Astazi m-am si intors la zbor.
De ce zic povestea asta? Pentru ca sunt o gramada de idioti in lumea asta ca nu inteleg ce pericol poate cauza un LASER indreptat spre un cockpit. Pe langa pericolul "imediat", adica un pilot ar putea pierde controlul aeronavei, exista probleme de lunga durata, inclusiv pierderea licentei medicale.
Din pacate sunt mii si mii de cazuri in lume de incidente de acest gen. In Canada, sunt cam 500 pe an, iar cei care sunt gasiti vinovati de acest lucru pot fi inchisi 5 ani de zile sau amenda de $100.000 dolari.
Daca stiti pe cineva care face asa ceva, incercati sa-i educati. Daca nu, recomand sa contactati politia. Este de necrezut ca unii pot face asa ceva.

[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1236: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Înapoi la “AVIATIE”